Przystanek Woodstock to jeden z najpopularniejszych, kilkudniowych festiwali, jakie organizowane są w Polsce. Co roku przyciąga tłumy nie tylko z naszego kraju, ale również z całej Europy. Przystanek Woodstock to ogromna impreza, która nieraz wzbudzała wiele kontrowersji. Warto zapoznać się z jego historią, aby nie powielać niepotwierdzonych plotek na jego temat.

 Idea Przystanku Woodstock

Przystanek Woodstock to impreza organizowana i wymyślona przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na czele której stoi Jurek Owsiak. Organizowana jest co roku na przełomie lipca i sierpnia – poprzez ten festiwal Jurek Owsiak i cała fundacja chcą podziękować wszystkim wolontariuszom i osobom, które czynnie wspierają działania WOŚP i przekazują pieniądze podczas styczniowego, hucznie obchodzonego finału akcji fundacji.
Wbrew pozorom, na organizację Przystanku Woodstock nie są przeznaczane pieniądze zebrane podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Środki na organizację imprezy tak naprawdę zbierane są przez cały rok, określone kwoty przekazują również sponsorzy. Oznacza to, że fundusze zbierane w styczniu w całości przeznaczane są na zakup sprzętu medycznego, który potem zostaje przekazany do określonych szpitali i placówek w całej Polsce.

Organizacja imprezy

Co roku na Przystanku Woodstock występują dziesiątki zespołów z Polski i innych

krajów. Fundacja wychodzi naprzeciw muzykom stawiającym pierwsze kroki na scenie i organizuje castingi, na których może zaprezentować się niemal każdy chętny zespół. Można też przesłać Fundacji płytę CD ze swoją muzyką. Wyjątkową tradycją Przystanku Woodstock jest brak barierek pomiędzy sceną a uczestnikami imprezy (wyjątkiem był koncert The Prodigy – zespół sam sobie tego zażyczył). Osoby przyjeżdżające na festiwal mogą posłuchać artystów i obcować z gwiazdami innych dziedzin aż na 4 scenach – Małej, Dużej, scenie ASP i Viva Kultura. Co

roku rozdawana jest nagroda o nazwie Złoty Bączek – to wyróżnienie dla zespołu, który wyróżnił się najlepszym występem na danej edycji imprezy. Przy okazji warto dodać, że zespoły grające na Przystanku Woodstock zgadzają się wystąpić w zamian za zwrot kosztów dojazdu.
Przystanek Woodstock co roku przyciąga tłumy – także ze względu na zespoły, jakie mają wystąpić. Na każdej edycji festiwalu grały gwiazdy światowego formatu – nie tylko wspomniany The Prodigy, ale również Within Temptation, Guano Apes, Kaiser Chiefs, Twinkle Brothers czy Papa Roach. Na scenach Przystanku Woodstock prezentują się również najpopularniejsze zespoły z Polski, takie jak Farben Lehre, Indios Bravos, Dżem, Coma, Leszek Możdżer, Hey, T.Love, Vavamuffin.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na przystanku Woodstock, porządku pilnuje specjalny Pokojowy Patrol, w skład którego wchodzą wolontariusze. Pomocą służy im także policja i tzw. niebieski patrol – każda próba złamania prawa spotyka się z niemal natychmiastową reakcją. W niektórych miejscach na terenie imprezy obowiązuje alkoholowa prohibicja – to tzw. Strefa bez %. Jak podkreśla Jurek Owsiak, Przystanek Woodstock to jedna z najbardziej bezpiecznych imprez masowych, jakie organizowane są w naszym kraju. Według policji, służby otrzymują stosunkowo mało zgłoszeń o popełnianiu przestępstw, biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników imprezy.
Proponuję zdjęcie tłumu bawiącego się na Przystanku Woodstock

Odrobina historii

Pierwszy przystanek Woodstock odbywał się 15-16 lipca 1995 roku nad jeziorem Żarnowieckim, a dokładnie w miejscowości Czymanowo. Hasło przewodnie pierwszej edycji imprezy brzmiało: „Miłość Przyjaźń Muzyka”. Przebieg festiwalu udokumentowano nawet na kasecie VHS. W 1995 roku fani, którzy zjechali się do Czymanowa, mogli usłyszeć na żywo takie zespoły jak Myslovitz, Vader, Dezerter, IRA, Urszula oraz nieco mniej znane, m.in. Hurt, Zdrowa Woda, Ankh, Gang Olsena.
W 2004 roku odbywał się jubileuszowy, 10. Przystanek Woodstock – po raz pierwszy zorganizowano go w Kostrzynie nad Odrą, który do dziś jest stolicą imprezy. Impreza odbywała się w dniach 30-31 lipca. Dokładnym miejscem festiwalu stał się były poligon wojskowy, który znajduje się na wschodzie miasta. Odnotowano, że na tę wyjątkową edycję imprezy zjechało się aż 400 tysięcy ludzi. Kiedy festiwal zakończył się, w Kostrzynie zorganizowano referendum na temat tego, czy mieszkańcy zgadzają się na ponowną organizację imprezy w ich mieście. Okazało się, że zgodziło się na to aż 95% głosujących.
Tutaj zdjęcie zespołu grającego na Przystanku Woodstock, np. Hey

Kontrowersje wokół Przystanku Woodstock

Przystanek Woodstock to bez wątpienia bardzo popularna impreza i choć jej ideą jest wzajemna tolerancja, przekazywanie pokoju, miłości oraz przyjaźni, to jednak budzi wiele kontrowersji.
Mówi się, ze na Przystanku Woodstock jest ogromne zagrożenie narkotykami, nadużywaniem alkoholu i rozwiązłością seksualną. Postacią dość kontrowersyjną jest również sam Jurek Owsiak, szczególnie w oczach osób związanych z Kościołem. Niemniej jednak, Przystanek Woodstock to impreza wyjątkowa.