Najsłynniejsze polskie festiwale

Prawdziwy fan za swoim idolem pojedzie nawet na koniec świata. Amatorzy dobrej muzyki, niezależnie od jej gatunku, na brak okazji do spotkania ze swoim ukochanym artystą nie mogą narzekać. Festiwale muzyczne wpisały się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych wielu miast na całym świecie. Polska w niczym im nie ustępuje.
Do najbardziej znanych polskich festiwali zalicza się uznawany przez wielu za kultowy Jarocin Festiwal. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1980 roku. Początkowo nosił onnazwę Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji, a następnie okrzyknięto go Festiwalem Muzyków Rockowych. Obecnie to po prostu Jarocin Festiwal. Przez lata występowały na nim najpopularniejsze polskie grupy rockowe. Swój debiut w Jarocinie miały między innymi T.Love, Dżem, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji czy Siekiera. O jarocińskim festiwalu powstało wiele reportaży i filmów dokumentalnych. Obecnie organizowany festiwal w Jarocinie zmienił nieco swój charakter. Jego organizatorzy chcą, by swoją muzykę prezentowali tam nie tylko twórcy rockowi, ale też hiphopowcy czy jazzmani.

Do najbardziej popularnych polskich festiwali z pewnością zalicza się organizowany latem w Gdyni Open’er, na który jego fani czekają z niecierpliwością cały rok. Informacje o artystach, mających się na nim pojawić, są bardzo wyczekiwane i szeroko komentowane. Organizatorom tylko sobie znanym sposobem udaje się zaprosić do udziału w festiwalu artystów z najwyższej półki – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pierwsza edycja Open’era odbyła się w 2002 roku w Warszawie – trwał on wówczas zaledwie jeden dzień, dopiero rok później został przeniesiony nad morze. Następnie został wydłużony do dwóch dni, a od roku 2006 jest trzydniowy. Z roku na rok przybywa jego uczestników, a prócz koncertów organizowane są liczne imprezy towarzyszące. Na festiwalu do tej pory wystąpiły między innymi taki gwiazdy, jak Red Hot Chilli Peppers, Pearl Jam, Faith No More, Mela Koteluk czy Artur Rojek.
Ten ostatni jest nie tylko sławnym muzykiem, ale też pomysłodawcą i organizatorem kolejnego wartego uwagi festiwalu organizowanego od 2006 roku na Śląsku (OFF Festival). W Polsce warto wybrać się także na Life Festiwal w Oświęcimiu i Przystanek Woodstock organizowany przez Jurka Owsiaka.

Muzyka bez granic

Dla prawdziwych fanów dobrej muzyki kilometry nie stanowią problemu. Festiwali, na których można posłuchać doskonałej muzyki, jest na całym świecie bardzo dużo. Do tych szczególnie wartych uwagi można zaliczyć Fuji Rock Festiwal, odbywający się w malowniczej scenerii na terenie ośrodka narciarskiego Naeba. Festiwal trwa trzy dni i jest największym tego typu wydarzeniem w Japonii. Prócz japońskich zespołów, koncertowały na nim takie sławy jak Motorhead, Sigur Rós czy Foo Fighters. Udział w festiwalu bierze średnio 100 tysięcy osób.
Stany Zjednoczone warto odwiedzić z wielu powodów. Jednym z nich jest z pewnością odbywający się na kalifornijskiej pustyni Coachella Valley Music and Arts Festival, zwany potocznie Coachella. Ta impreza, która organizowana jest co roku w kwietniu, przyciąga wielbicieli bardzo różnych gatunków muzycznych. Posłuchać tam można bowiem artystów wykonujących hip-hop, rock, indie music, a także muzykę elektroniczną czy taneczną. Koncertom towarzyszą wydarzenia artystyczne z innych dziedzin sztuki, jak malarstwo czy rzeźba. Na tym festiwalu występowali między innymi Paul McCartney, Snoop Dogg, Prince, AC/DC i wielu innych pierwszoligowych artystów.

Muzyczna Europa

Europa też ma wiele jasnych punktów na festiwalowej mapie. Dużą popularnością wśród Polaków cieszy się organizowany przez sąsiadów Colours of Ostrawa – międzynarodowy festiwal działający od 2002 roku, laureat nagród dla najlepszego wydarzenia muzycznego w Europie. W Czechach wystąpiło wiele światowych gwiazd, jak Bjork, Goran Bregovic, Morcheeba czy The Cranberries, ale powodzeniem cieszą się tam też koncerty polskich artystów. Swoją twórczością z czeską (i nie tylko) publicznością dzielili się już The Dumplings, Bokka czy Marika.
Inny festiwal, który koniecznie trzeba odwiedzić, jest organizowany u kolejnego sąsiada Polski – w Niemczech. Wacken Open Air to jeden z największych na świecie festiwali, na którym można posłuchać muzyki metalowej. Choć organizowany jest w niewielkim i niepozornym miasteczku, to potrafi co roku przyciągnąć tysiące fanów mocnych brzmień. Na festiwalu wystąpili między innymi Lake of Tears ze Szwecji, brytyjski zespół Saxon czy szwajcarska grupa Samael.
Spragnieni kontaktu z dobrą muzyką w swoich festiwalowych planach powinni też wziąć pod uwagę Anglię. To właśnie tam co roku odbywa się Isle of Wight Festiwal, który swoją nazwę wziął od miejsca, w którym się odbywa, czyli Wyspy Wight. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1968 roku, jednak już dwa lata później przestał istnieć. Reaktywowano go dopiero w roku 2002 i od tej pory odbywa się co roku w czerwcu w mieście Newport. Wystąpiły na nim między innymi zespoły The Rolling Stones i The Who.
Aby posłuchać dobrej muzyki na żywo, warto też wybrać się do Szkocji na festiwal T in the park (prezentujący różne gatunki muzyczne), do Belgii na Tomorrowland, gdzie można posłuchać muzyki elektronicznej, a w szczególności do Anglii na Glastonbury – największy na świecie festiwal muzyczny, organizowany od roku 1970.