Jeżeli chodzi o festiwale muzyczne, to Polska tak naprawdę pod tym względem nie odstaje od krajów Europy Zachodniej. W naszym kraju rynek festiwalowy rozwija się doskonale, co roku na każdy z nich przyjeżdżają tłumy – także z zagranicy. Często takie festiwale to jedyna okazja, aby na żywo zobaczyć i usłyszeć swoje ulubione gwiazdy. Jakie są najpopularniejsze festiwale muzyczne w Polsce?

Przystanek Woodstock

Przystanek Woodstock to już niemal legenda – organizowany jest od 1995 roku. Jego data zawsze przypada na przełom lipca i sierpnia, a miejsce, gdzie się odbywa to Kostrzyn nad Odrą. Organizatorem tego festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – w ten sposób chce ona podziękować wszystkim wolontariuszom i biorącym udział w corocznym finale akcji, która odbywa się w styczniu. W czasie trwania Przystanku Woodstock można posłuchać swoich ulubionych artystów na czterech scenach – Małej, Dużej, scenie ASP i Viva Kultura.
Co roku na Przystanku Woodstock prezentują się zarówno zespoły z Polski, jak i z innych krajów całego świata. Fundacja WOŚP organizuje specjalne przesłuchania dla muzyków, którzy chcą wystąpić na tym festiwalu. Każdy zespół może przesłać swoją płytę, a jeśli ich muzyka przypadnie do gustu organizatorom – zostaną zaproszeni na przesłuchania i mają dużą szansę wystąpić przed ogromną publicznością.
Pieniądze na organizację Przystanku Woodstock płyną od sponsorów i środków, jakie udaje się uzbierać przez cały rok. Co za tym idzie, pieniądze zbierane podczas styczniowego finału WOŚP nie są przeznaczane na ten cel. Do tej pory na Przystanku Woodstock zagrały takie zespoły jak: Kaiser Chiefs, Within Temptation, Papa Roach, Manu Chao La Ventura, Shaggy czy też Molotov.

Open’er Festival

Open’er Festival po raz pierwszy zorganizowano w Warszawie w 2002 roku. Wtedy był to festiwal jednodniowy – gwiazdą festiwalu był zespół The Chemical Brothers. Rok później festiwal przeniesiono do Gdyni i tam organizowano go do 2006 roku. Wtedy też zauważono, że plac, na którym festiwal się odbywał, był zdecydowanie za mały – od tej pory Open’er odbywa się na lotnisku Babie Doły – Kosakowo. W 2007 roku czas trwania festiwalu przedłużono aż do 3 dni.
Z roku na rok popularność tego festiwalu wzrasta – głównie z powodu obecności największych gwiazd muzycznego świata. Do tej pory przybywający na festiwal mogli usłyszeć choćby Rihannę, Pearl Jam, Kings of Leon, Faith No More, Arctic Monkeys, Kygo, Red Hot Chilli Peppers oraz Florence. Open’er Festival to nie lada gratka dla fanów współczesnej muzyki – niezależnie od gatunku, jakiego słuchają na co dzień.

OFF Festival

OFF Festival to wyjątkowa impreza, gdzie króluje muzyka alternatywna. Organizowany jest od 2006 roku – do roku 2009 odbywał się w Parku Słupna w Mysłowicach. W 2010 roku przeniesiono go do Doliny Trzech Stawów, która znajduje się w Katowicach. Jak podkreślają organizatorzy, tutaj nie faworyzuje się ani nie dyskryminuje żadnych artystów, niezależnie od gatunku. OFF Festival to impreza, na której wszyscy, zwłaszcza młodzi ludzie, mogli na żywo usłyszeć prawdziwe legendy muzyki alternatywnej.
OFF Festival odbywa się na łonie natury, co ma służyć relaksowi i wypoczynkowi. Odwiedzający imprezę podkreślają, że jest to wyjątkowy festiwal, na który chce się wracać. Do tej pory na festiwalu wystąpili m.in. Basia Bulat, Ata Kak, Clutch, Goat, Heroiny i Lush.
Tutaj zdjęcie z OFF Festival

Audioriver

Audioriver to jeden z bardziej wyjątkowych muzycznych festiwali w Polsce. Można tu usłyszeć zarówno muzykę house, techno czy drum & bass, jak również elektronikę z elementami muzyki pop, hip-hop, a nawet rocka. Na festiwalu Audioriver każdy artysta jest sobie równy – nie ma tu podziału na prawdziwe legendy i całkowitych nowicjuszy. Tutaj każdy występujący muzyk może czuć się doskonale – i to chętnie podkreślają organizatorzy.
Audiodriver organizowany jest w Płocku od 2013 roku i z roku na rok przybywa mu coraz więcej fanów. Bilety na festiwal co roku wyprzedają się jeszcze przed rozpoczęciem imprezy, co świadczy o tym, że Polacy doskonale bawią się na tym festiwalu. Festiwal pełen jest koncertów, jak również DJ-skich setów oraz live-actów, dlatego fani tych specyficznych gatunków muzycznych z pewnością się tu odnajdą.

Unsound Festival

Unsound Festival to z kolei festiwal odbywający się „pod dachem”. Organizowany jest w Krakowie od 2003 roku, pod koniec października. Już od początku uchodził za festiwal muzyki postępowej, a co roku zyskuje na popularności. Twórcom festiwalu zależy głównie na współpracy międzynarodowej i stworzeniu takiego festiwalu, który może stać się narzędziem rozwijania nowych projektów – zarówno muzycznych, jak i artystycznych. Artyści, jakich do tej pory można było tu usłyszeć, to m.in. GAIKA, Edward Felicita, Samo, Veronica Vasicka, Severed Heads.